Óvakodjunk a diétás kólától! – ilyen, és ehhez hasonló című anyagok terjednek a táplálkozással foglalkozó tudományos fórumokon világszerte.
De mitől is óvnak minket? „Diétás”, „cukormentes”, „zéró kalóriatartalmú” „zéró cukor” – ilyen szlogenekkel reklámozzák azokat a szénsavas üdítő- és sportitalokat, amelyek fogyasztása állítólag csökkenti a cukorbevitelt, ezáltal a testsúlyt, így kiválóan alkalmasak a fogyókúrázóknak, sportolóknak, és általában mindenkinek, aki ügyel az egészségére.
Ebből sajnos egy szó sem igaz, sőt egyre több bizonyíték gyűlt össze az ellenkezőjére.
1952-ben jelent meg New Yorkban az első szénsavas, cukormentes, zéró kalóriás ital, amely egy gyömbérsör volt, és No-Cal márkanéven forgalmazták. Ezt kifejezetten cukorbetegeknek ajánlották.
Legutóbb a világ egyik vezető, multidiszciplináris tudományos kutatóintézete, az izraeli Weizmann Institute of Science kutatói vizsgálták a cukormentes üdítők hatását, és arra a következtetésre jutottak, hogy az ilyen italokban használt mesterséges édesítőszerek glukóz intoleranciát okozhatnak, ami a cukorbetegség kialakulását és a testsúly növekedését eredményezheti.
A glukóz intolerancia a cukorbetegség kialakulását közvetlenül megelőző állapot. A sejtekben kialakuló inzulin rezisztencia miatt az inzulin nem képes csökkenti a glukóz szintjét a vérben. Ezért a hasnyálmirigy még több inzulint termel, de ez a rezisztens sejteket nem befolyásolja. Így relatív inzulinhiány jön létre, és emelkedik a vércukorszint.
A Weizmann kutatói, Eran Elinav immunológius és Eran Segal matematikus a Nature folyóiratban közzétett tanulmányukban kifejtik, hogy az ételekben és italokban használt mesterséges édesítőszerek széles körű használata hozzájárulhat az elhízás és a cukorbetegség járványszerű elterjedéséhez az egész világon.
A tudósok először egereken kísérleteztek. Három, közismert mesterséges édesítőszert kevertek az egerek ivóvizébe, olyan arányban, amely az élelmiszereknél is megengedett. Ezeknél az egereknél kialakult a glukóz intolerancia. A kontrollcsoport tagjai tiszta vizet vagy cukrozott vizet fogyasztottak, de ilyen hatást azoknál nem tapasztaltak. A kísérleteket többször megismételték, különböző fajta egerekkel és különböző dózisú édesítőszerekkel, de mindig ugyanazt az eredményt kapták. A mesterséges édesítőszerek minden esetben glukóz intoleranciát okoztak.
A tudósok úgy vélték, mindezért a bélbaktériumok a felelősek. A mesterséges édesítőszerekre a baktériumok nem úgy reagálnak, mint a többi, elfogyasztott táplálékra. Ezek a szerek nem szívódnak fel a beleken keresztül, hanem csupán áthaladnak az emésztőrendszeren, miközben a bélbaktériumokkal találkoznak, és megváltoztatják azok működését.
A következő lépésben a kutatók a kontrollcsoportban levő egereknél antibiotikumokkal elpusztították a kísérleti állatok bélbaktériumait. Ezután a mesterséges édesítőszereket fogyasztó egerek bélbaktériumait bevitték a kontrollcsoport tagjaiba, ahol szintén kialakult a glukóz intolerancia.
Ez egyértelmű bizonyíték volt arra, hogy a bélbaktériumok megváltozása közvetlenül felelős az anyagcserezavarokért.
De vajon az embernél is fennáll ez az összefüggés? Elinav és Segal professzorok ezt is megvizsgálták. Adatokat gyűjtöttek a Personalized Nutrition Project (Személyre Szóló Táplálkozási Terv) résztvevőitől. Ez az Izraelben zajló vizsgálat a világon a legnagyobb a maga nemében, és a táplálkozás valamint az emberi testben található mikróbák közötti összefüggést tárja fel. A programban részt vevő személyek egy héten keresztül viselnek egy hasfalukra rögzített műszert, amely 5 percenként méri a vércukorszintet, és részletes naplót is vezetnek az elfogyasztott táplálékról, valamint a napközbeni fizikai aktivitásukról.
A kísérleti alanyok közül sokaknál már egy hét elteltével elkezdődött a glukóz intolerancia kialakulása, a mesterséges édesítők fogyasztásának hatására. A bélbaktériumaik összetétele is megváltozott. Kétfajta bélbaktériumot mutattak ki náluk. Az egyik glukóz intoleranciát váltott ki a mesterséges édesítők fogyasztásakor, a másiknak nem volt ilyen hatása. Az első csoportba tartozó baktériumok a mesterséges édesítőkre úgy reagáltak, hogy kibocsátottak bizonyos anyagokat, ezek pedig olyan gyulladásos folyamatot idéztek elő a szervezetben, amely a cukor túladagolásához hasonló.
A kutatók célja persze nem a cukormentes üdítők lejáratása volt, hanem a táplálkozás és az egészségi állapot közötti összefüggések feltárása, ami egy lépéssel közelebb visz a személyre szóló gyógyításhoz, amelyben a táplálkozásnak is fontos szerepet szánnak.
Mindezek ismeretében azonban le kell számolni azzal az illúzióval, hogy a „nullkalóriás”, „zéró cukor” üdítők fogyasztása használna az egészségünknek.
Czinege Imre
2014.10.31. 00:37
|
Még nincsenek hozzászólások