A kutatási eredményt a Psychological Science folyóiratban publikálták. Ebben az olvasható, hogy a társas kapcsolatokban a nagyobb támogatás, amely a gyakoribb ölelésben is megnyilvánul, megvédte az embereket a fertőzésekkel szembeni fokozott érzékenységtől, amely a stressz következtében jön létre.
Cohen professzor kutatócsoportja azért választotta az ölelést, mint szociális támogató gesztust, mivel ez határozott jele a másokkal való intimebb, közelebbi kapcsolatnak.
Cohen szerint közismert, hogy azok az emberek, akik folyamatos konfliktusban állnak másokkal, nehezebben küzdik le a nátha vírusát. Azt is tudjuk, hogy azok, akik a társas kapcsolataikban kellő támogatást kapnak, részben védettek az olyan, pszichológiai eredetű stresszhatásoktól, mint a depresszió és a szorongás.
A vizsgálatok során azt mérték, hogy a társas kapcsolatokban a különböző támogatási formák azonos mértékben csökkentik-e a fertőzések iránti, stresszalapú érzékenységet, illetve az ölelések kiváltják-e a támogatás érzését abban, akit megölelnek, és védenek-e a fertőzések ellen.
404 egészséges felnőtt, naponta kérdőíven értékelte a kísérlet során tapasztalt társas kapcsolati támogatásokat, a személyes konfliktusokat, a kapott öleléseket, majd 14 egymást követő estén, telefoninterjún számoltak be a történtekről. Ezt követően a karanténban elhelyezett személyeket közönséges nátha vírussal megfertőzték, és megfigyelték a fertőzés hatását, a betegség tüneteit.
A kísérleti személyek által érzékelt szociális támogatás csökkentette a konfliktusokkal összefüggő nagyobb fertőzési kockázatot. A védőhatás egyharmadáért az ölelések voltak felelősek.
A környezet által nyújtott nagyobb szociális támogatás, és a gyakoribb ölelés, egyaránt enyhébb tüneteket eredményezett, függetlenül attól, hogy a kísérleti személyek előzőleg milyen konfliktusoknak voltak kitéve.
– Ha egy velünk bizalmas kapcsolatban álló személy megölel minket, az a támogatás hatékony eszközének számít, és az ölelések gyakoriságának növelése hatékony módja az ártalmas stresszhatások csökkentésének. Az ölelés védőhatása részint a létrejövő fizikai kontaktusnak tulajdonítható, részint annak, hogy az ölelés a támogatás, és az intimitás viselkedésbeli jelzése. Mindkét esetben igaz, hogy aki több ölelést kap, az némiképp védett a fertőzésekkel szemben – fűzte hozzá Sheldon Cohen.
A betegségekkel szembeni védekezésben tehát nemcsak testünk fizikai állapota játszik szerepet, hanem a környezetünktől kapott lelki támogatás révén a pszichikai állapotunk is, mivel ez is hatással van az immunrendszerünkre.
Czinege Imre
2015.01.24. 13:37
|
1 hozzászólás
KI ne tudná,hogy a szeretet csodákra képes. Ilyen egyszerű....