Az emberiség már nagyon régóta használja a víz energiáját. Eleinte olyan mechanikus szerkezetek meghajtására, mint pl. a vízimalom, később pedig elektromos áram termelésére.
Ez utóbbinak legjellemezőbb formája a duzzasztógáttal egybeépített vízi erőmű. A nagy teljesítményű vízi erőművek azonban rendkívül költségesek, hosszú a megtérülési idejük, az építésük pedig többnyire a természeti környezet jelentős átalakításával, nem ritkán megkárosításával jár.
A Lucid Energy az ivóvízvezetékekben elhelyezett mini turbinák segítségével termel áramot, amelyet betáplálnak a portlandi elektromos közműhálózatba. A szerződés aláírását követően a cég vezérigazgatója, Gregg Semler így nyilatkozott: „A mi módszerünk semmilyen káros hatással nincs a környezetre, ráadásul az energiatermelés folyamatos, előre kiszámítható, mivel független az időjárástól, ellentétben a napenergiával vagy a szélenergiával.”
Hogyan működik?
A vízvezetékbe épített mini turbinák a csővezeték tetején található áramtermelő generátorokhoz kapcsolódnak. Ezt az áramot aztán akkumulátorokban lehet tárolni, fel lehet használni a vízművek saját energiaellátására, vagy be lehet táplálni az áramszolgáltatók közművezetékeibe.
A maximális energiahatékonyság érdekében a turbinákat a nagy átmérőjű, 60-240 cm-es vezetékekre tervezték. A víz sebessége döntő az energiatermelés szempontjából. Az ivóvízvezetékekben a tipikus vízsebesség 1,7-2,1m/s. Ez általában nem elegendő, ezért a vezetékek átmérőjét a turbinák melletti részen a beépítéskor leszűkítik, ami növeli az áramlás sebességét.
A turbinákat természetesen csak ott érdemes alkalmazni, ahol a vizet a gravitáció mozgatja. A cég állítása szerint a víz áramlását a turbinák nem csökkentik, alacsony vízáramlás esetén pedig távirányítással ki is kapcsolhatók.
Hol alkalmazható?
Minden olyan létesítményben, ahol nagy mennyiségű vizet használnak.
Az iparban például az alumíniumgyártás, a vegyipar, a papírgyártás területén.
Az ivóvízellátást biztosító közműveknél. Ezeknél a költségek 40-50%-át az energia teszi ki.
Szennyvíztisztító telepeknél. Az Egyesült Államokban naponta 120 milliárd liter szennyvizet tisztítanak meg.
Öntözéses mezőgazdaságban. A természetes eredetű öntözőcsatornák, és a zártláncú öntözőrendszerek jelenthetik a fő hasznosítási lehetőséget.
Portlandben a tervek szerint 20 év alatt 2 millió $ értékű energiát termelnek az ivóvízvezetékbe épített turbinák, ami 150 családi ház energiaszükségletét fogja fedezni.
A Lucid Energy már a Kaliforniában, Arizónában és Nevadában megvalósítandó, hasonló projektek előkészítésén dolgozik.
Egy energiaügyekben járatos szakértő erről a módszerről ezt mondta: „Ígéretes, de egyelőre még drága”.
Czinege Imre
2015.02.17. 10:48
|
Még nincsenek hozzászólások